ŽIVOT V BYTE

::  späť  ::

Informácie z oficiálneho chatu

Vytvoriť byty tak, aby naozaj fungovali bolo pre vývojárov hry najväčšou výzvou, ktorej čelili pri výrobe tohto datadisku. Na jednom pozemku sa bude naraz nachádzať niekoľko ovládateľných rodín a skĺbiť všetko tak, aby z toho fanúšikovia hry mali čo najväčší zážitok, bolo naozaj ťažké. Súčasťou hry sa stalo nové susedstvo Belladonna Cove, ktorého dominantou je socha Belly Gothovej. Pravý význam tejto sochy je však stále tajomstvom.

Susedstvo je plné nových bytoviek, mestských domov, podkrovných bytov, karavanov a garzóniek. Byty budú rôznych veľkostí a rôzneho štandardu vybavenia, takže si budete môcť pre svojich Simov vybrať to najvhodnejšie ubytovanie zodpovedajúce ich predstavám. Súčasťou bytovky budú aj spoločné priestory, v ktorých sa budú Simovia stretávať so svojimi susedmi, nadväzovať nové vzťahy, a tak získavať výhody, ktoré plynú z priateľstva s tými správnymi ľuďmi. Ak si dokážete vybudovať dobrý vzťah so svojim domácim, môže vám dokonca znížiť nájomné. Výška nájomného sa neodvíja iba od veľkosti bytu, ale aj od štandardu zariadenia, ktoré sa v byte nachádzalo predtým, než ste si ho prenajali. Preto sa vám lepšie oplatí prenajať si prázdny byt a ten si potom zariadiť podľa vašich predstáv. Za zariadenie, ktoré si vy sami kúpite do bytu po nasťahovaní, nájomné totiž neplatíte. V bytoch však nemôžete robiť žiadne stavebné úpravy, môžete zmeniť iba farbu stien a podlahy. Preto je dobré prezrieť si byty pred tým, než do niektorého z nich nasťahujete svoju rodinu. Byty si môžete prezrieť dvoma spôsobmi. Buď si zo susedstva zájdete pozrieť byty bez rodiny a vtedy môžete robiť aj všetky stavebné úpravy, ktoré sú dostupné, alebo si byty prehliadnete s rodinou po tom, čo ich presťahujete do bytovky. Po nasťahovaní prvej vašej rodiny si budete môcť vybrať zo všetkých bytov nachádzajúcich sa v bytovke. Ostatné NPC rodiny sa na pozemok začnú sťahovať až po tom, ako vy obsadíte niektorý z bytov. Na pozemkoch s bytovkami sú obmedzenia, no i novinky, ktoré sa doposiaľ v hre nevyskytli. Na takomto type pozemku nie je možné podnikať, takisto i stavba vlastných bytoviek má mnohé obmedzenia, medzi úplnú novinku patrí možnosť návštevy susedov, možnosť mať spolubývajúceho či vybudovať si dobrú povesť medzi susedmi. Návšteva susedov v bytovke naozaj nesmie chýbať. Stačí zaklopať na dvere, a ak budú doma pozvú vás dnu. V susedovom byte budete môcť svojho Sima plne ovládať, a tak pozrieť si so susedom športový kanál alebo poslať deti, aby sa šli hrať so susedovými, kým vy upracete v byte už viac nebude iba snom. Samozrejme vysedávanie u susedky a popíjanie kávy vám v budovaní dobrej povesti veľmi nepomôže. Aby ste sa medzi ostatnými obyvateľmi bytovky stali obľúbenými musíte s nimi udržiavať výborné vzťahy a z času na čas usporiadať susedský večierok, na ktorom sa všetci výborne zabavia.

Život v prenajatom byte však nemusí byť vždy ľahký, stačí ak váš Sim príde o prácu a problémy s pravidelným platením nájomného sú na svete. V takomto prípade sa môžete rozhodnúť nájsť si spolubývajúceho, ktorý vám pomôže s platením účtov. Ak býva váš Sim sám, spolubývajúci bude platiť polovicu, ak sú vaši Simovia v byte dvaja spolubývajúci bude prispievať iba jednou tretinou z celkovej sumy. Spolubývajúci vám môže v domácnosti pomáhať, no taktiež sa vám môže stať príťažou. Ak budete so svojim spolubývajúcim nespokojný môžete ho „vykopnúť“ z bytu a nájsť si nového. S platením nájomného by ste sa nikdy nemali omeškať, pretože domáci bude veľmi nepríjemný, nemôže vás síce vyhodiť z bytu no môže prísť a vziať si veci v hodnote nezaplateného nájomného. Nájomné sa platí raz za týždeň, na to aby ste zaplatili vás hra vždy upozorní. Nájomné sa platí pomocou novej schránky určenej špeciálne pre bytovky. Domáci sa na pozemku pohybuje počas celého dňa a jeho úlohou je okrem iného aj oprava všetkého, čo sa v byte pokazí.

Bohatí Simovia, ktorí kvôli vyťaženosti v práci alebo množstvu záľub nemajú čas na domácnosť si môžu najať majordóma, ktorý sa bude starať o celú domácnosť. Majordóm nahradí prácu upratovačky, záhradníka dokonca i pestúnky a opravára. Jeho pracovnou náplňou je upratovanie, starostlivosť o záhradu, opravovanie pokazených vecí, varenie, opatrovanie detí, otváranie dverí... Majordóm pracuje celý deň, a tak vám je vždy k dispozícii. Či ho budete môcť priamo požiadať, aby niečo spravil sme sa zatiaľ nedozvedeli, no na základe toho, že to bolo možné i v prvej sérii hier predpokladám, že túto možnosť budeme mať i teraz. Majordóma si budú môcť najať Simovia žijúci v bytoch i v samostatných domoch.

S príchodom bytoviek sa nám otvárajú nové možnosti. Už nebude problém zriadiť domov dôchodcov, ubytovňu pre chudobnejších Simov či mladé dvojice. S možnosťou umiestnenia určitých miestností do spoločných priestorov tak môžete postaviť menšie byty alebo jednoizbové garzónky, pri ktorých bude cena prenájmu za ubytovanie oveľa nižšia. Umiestnite jedálňu alebo spoločenskú miestnosť kam majú prístup všetci obyvatelia, a tak sa i pre tých menej spoločenských Simov stane nadväzovanie nových vzťahov a priateľstiev oveľa ľahšie. Na obecných pozemkoch zase nájdete nové stánky, v ktorých si budú môcť Simovia kúpiť hot-dogy a gyros. Novinkou sú i automaty na jedná a nápoje, ktoré môžete umiestniť na obecný i domáci pozemok. Taktiež si Simovia budú môcť dopriať zmenu imidžu. Pribudne vyše 30 nových účesov, mnoho oblečenia, ktoré bude charakteristické pre sociálne skupiny a tiež niekoľko nových maskovaní na tvár, ktoré budú i súčasť výzoru Simov patriacich k sociálnym skupinám.

Revolúcia nastáva i v zariaďovaní bytov, ich okolia a verejných pozemkov. Okrem celkom nových prvkov pribudnú hlavne dekorácie, ktoré pomôžu dotvoriť prostredie charakteristické pre tú ktorú sociálnu skupinu. Z nových prvkov stojí za zmienku napríklad potrubie na odpadky, ktoré môžete umiestniť na chodbu v bytovke, a tak vaši Simovia nebudú viac musieť chodiť až ku kontajneru. Mnoho nových vecí je navrhnutých tak, aby šetrili miesto napríklad sklápacia posteľ, točité schodisko zaberajúce iba 2x2 kocky a vstavané šatníky. Okrem toho v hre nájdete nový výťah, ktorý sa bude výborne hodiť do viacposchodových bytoviek. Prevratnou novinkou sú stropy, ktoré tak dlho všetci fanúšikovia očakávali. Zapnúť pohľad na ne sa bude dať jednoduchým kliknutím na špeciálne tlačidlo, ktoré pribudne na paneli. V domoch a budovách, ktoré už máte postavené sa stropy umiestnia automaticky v základnej predvolenej farbe a vy si ich následne budete môcť prefarbiť, takým istým spôsobom ako podlahy. Na mnohých screenoch sa tiež objavili i otvorené okná. Interakcia ich otvárania a zatvárania do hry pridaná nebola, no okná sú vyrobené v zatvorenej i otvorenej verzii, a tak si ich môžete vymeniť. Ďalšou horúcou novinkou je mikrofón s množstvom interakcií. Simovia pri ňom môžu spievať, recitovať poéziu a zabávať publikum vtipnými historkami. Zdá sa, že spievanie karaoke v malej kaviarni je už minulosťou, hovorené slovo dobíja svet!

Novinky si užijú aj deti, batoľatá a bábätká. Nové preliezky, hojdacie koníky a kolotoč sú výborným doplnkom každej bytovky. Deti predsa nemôžu sedieť celý deň iba pri počítači. Na ihrisku si užijú kopec zábavy a tiež strávia pekné chvíle s rodičmi, ktorí ich môžu roztočiť na kolotoči alebo ich chytiť za ruky a zatočiť sa s nimi. Skákanie na švihadle je ďalšia z nových interakcií, pri ktorej sa nielen deti skvele zabavia. Batoľatá sa budú môcť navzájom objať a rodičia budú môcť svojim ratolestiam prečítať rozprávku na dobrú noc.

Milovníci zvierat si tiež prídu na svoje. Okrem toho, že v byte môžu mať všetky druhy zvierat, ktoré pribudli s datadiskom Maznáčikovia (Pets), budú mať aj dve nové možnosti. Môžu si kúpiť veľké akvárium s celkom novými interakciami alebo malého psíka v ohrádke, ktorý sa síce správa iba ako ostatné zvieratká zatvorené v klietke, no do malého bytu je jeho kúpa výborné riešenie. Môžete ho kŕmiť, vziať ho na ruky, nosiť po byte, pohrať sa s ním a dokonca sadnúť si na sedačku a položiť si ho na kolená.

Väčšina z vás sa asi najviac teší na čarodejníkov. Stať sa čarodejníkom je veľmi jednoduché. Základom je priateľstvo s čarodejníkom, a potom ho môžete jednoducho požiadať aby vás zmenil na čarodejníka. Sú tri druhy čarodejníkov: dobrý, neutrálny a zlý. Na začiatku sa z vás stane neutrálny čarodejník a vy sa môžete rozhodnúť, či sa prikloníte k silám dobra alebo zla. Čarodejníci sa na pozemku dokážu premiestňovať pomocou teleportácie, na iné pozemky odlietajú na metle. Čarodejníci môžu, ale aj nemusia nosiť čarodejnícke oblečenie, a tak môžu chodiť „inkognito“. Okrem čarodejníckych elixírov, ktoré sú úplnou novinkou môžu čarodejníci pripraviť aj elixíry, ktoré už v hre sú. Ak napríklad máte datadisk Nočný život (Nightlife), môže váš čarodejník pripraviť nápoj lásky, ktorý sa dá inak získať iba kúpou od cigánky. Čarodejníci inak žijú celkom normálnym životom, môžu mať deti, chodiť do práce a o tom, že vedia čarovať nemusí nikto z ich susedov vedieť. Ak máte datadisk Maznáčikovia (Pets), váš čarovania schopný Sim si môže zaobstarať špeciálnu mačku. Tieto mačky sú menej náročné ako tie obyčajné, stačí im, že majú kde spať, plnú misku a sú spokojné. Nevyžadujú totiž toľko pozornosti ako tie obyčajné, s ktorými sa treba takmer neustále hrať a maznať. Čarodejníkom sa môžu stať tínejdžeri, mladí dospelí, dospelí a seniori. Ďalšou veľkou výhodou čarodejníkov je to, že môžu zmraziť čas. Čarodejníkom sa okrem obyčajných Simov môžu stať aj upíri, vlkodlaci, simorosti dokonca aj roboti, ktorí podľa slov vývojárov vyzerajú v špicatom klobúku naozaj skvele. Čarodejníci budú môcť navštevovať tajné pozemky. To, čo sa na nich nachádza a čo tam čarodejníci budú môcť robiť, je však stále zahalené rúškom tajomstva.

Ďalšie novinky, ktoré sa do článku nezmestili:
-   Simovia môžu vlastniť helikoptéru ako dopravný prostriedok
-   Možnosť, aby si Simovia umyli zuby (dobre známa z prvej série hier) je späť
-   Pribudne nová knižnica, ktorá okrem svojej základnej funkcie bude slúžiť aj     ako tajné dvere do skrytej miestnosti
-   Vrátila sa aj srdiečková posteľ, ktorá vibruje a svieti
-   Na ovládanie spolubývajúceho bude fungovať ten istý cheat ako na zvieratá
-   Budú doplnené nové priania a obavy napr. Chcem sa stať čarodejníkom.
-   Noviny vám budú doručované až pred dvere bytu
-   Woohoo sa bude dať robiť v šatníku aj v helikoptére
-   Ak deti zmeškajú autobus, budú môcť ísť do školy pešo
-   Predmety na stenách sa budú dať posúvať hore a dolu
-   Na ulici môžete tiež stretnúť aj pouličného zabávača, tanečníka a živú sochu.

Autor článku: Emerald
Preklad chatu: Kalypso